Jagoda Łagiewska gościem spotkania z cyklu CreativeMorningsWRO pt.: „Compassion”

Jagoda Łagiewska gościem spotkania z cyklu CreativeMorningsWRO pt.: „Compassion”

Opublikowany

Mury zazwyczaj dzielą. Ale nie wszystkie. Bo ten okalający wrocławskie zoo połączył pasję i sztukę. Młodość i starość. Bezsilność i współczucie. A w efekcie dwójkę niezwykłych ludzi, z których jeden: Jagoda Łagiewska, uświetni swoją osobą kolejne spotkanie z cyklu CreativeMorningsWRO poświęcone najbardziej ludzkiej emocji: współczuciu.
To, czy potrafimy współczuć, określa nas jako ludzi. Bo właśnie to uczucie, wyuczone przez rodziców w drodze wychowania i kreowanych wzorców, określa nasz stosunek zarówno do innych, jak i samych siebie. Właściwie wykształcone potrafi zmotywować do konkretnych działań i niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują. Na wskroś bezinteresownego.
Odrestaurowanie muralu na murze wrocławskiego zoo o powierzchni 750 m2 to nie lada wyczyn. Ale nie dla Jagody Łagiewskiej, absolwentki ASP i studentki historii sztuki na UWr. Skąd pomysł? Pewnego dnia spotkała pod murem pana Jerzego – 85-letniego autora rysunków zdobiących obiekt od ponad 40 lat. Próbował na własną rękę odrestaurować niszczejące postacie zwierząt, ale niestety nie miał na to sił. Wrodzona wrażliwość Jagody nie tylko na piękno, ale też ludzką krzywdę sprawiła, że postanowiła pomóc artyście w odrestaurowaniu jego dzieła. 

Nie spodziewałam się, że jedna smutna refleksja, informacja zamieszczona na portalu społecznościowym może przyczynić się do stworzenia pięknej akcji społecznej za sprawą setek reakcji współczucia

Jagoda Łagiewska

Mur połączył wielu, a odzew ludzi był ogromny. Chęć niesienia pomocy ze strony obcych zupełnie osób uświadomił jej, że uczucie współczucia nie jest nam, ludziom, obce. Co więcej: rozwija i zacieśnia zarazem więzy solidarności. Wrocławianie udowodnili tym samym, że interesują się najstarszymi mieszkańcami i historią ich miasta, pragnąc przy tym zadbać o otoczenie, w którym mieszkają na co dzień.
Jagoda tak mówi o sobie, o współczuciu i całej akcji pomocy panu Jerzemu:

Nie odważyłam się nigdy wcześniej wykorzystać tego uczucia do działania. Przechodziłam obok takich rzeczy obojętnie, jak większość z nas. A szkoda, to uczucie to przecież nie tylko umiejętność dostrzeżenia nieszczęścia drugiego człowieka, ale także chęć niesienia mu pomocy. Bo w odróżnieniu do litości współczucie to dążenie do konkretnej, mądrej, właściwej pomocy

Jagoda Łagiewska

Współczucie, niemylone z litością, to nie słabość. A gdy połączyć je z wrażliwością i czynieniem dobra dla innych, można nim dosłownie przenosić góry. Zapraszamy więc już w piątek 29 września na kolejne spotkanie z cyklu CreativeMorningsWRO o 8.30 w Muzeum Architektury z Jagodą Łagiewską. Kreatywni mogą zrobić więcej. Także (a raczej tym bardziej) dla innych.
Agenda na 29 września 2017 r. (piątek):
08:30 – 9:00 – rejestracja i śniadanie
09:00 – 9:10 – rozpoczęcie, powitanie
09:10 – 09:30 – wystąpienie Jagody Łagiewskiej
09:30 – 10:00 – pytania od publiczności i zakończenie (można wracać do pracy) :)
Miejsce: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, www.ma.wroc.pl
Zapisy internetowe ruszają w poniedziałek 25 września o godz. 12.00 pod adresem: https://creativemornings.com/talks/compassion-jagoda-lagiewska
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.
Więcej informacji na temat CreativeMornings Wrocław można znaleźć na:
Więcej informacji na temat uroczystego otwarcia muralu można znaleźć pod tym linkiem.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

CreativeMorningsWRO_Jagoda Łagiewska gościem spotkania z cyklu CreativeMorningsWRO pt. Compassion.docx

docx | 32,9 KB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_wrocławski mural przy moście Zwierzynieckim_2.jpeg

grafika | 126 KB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_wrocławski mural przy moście Zwierzynieckim_1.jpeg

grafika | 139 KB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_wrocławski mural przy moście Zwierzynieckim_3.jpeg

grafika | 93,1 KB

Pobierz
CreativemorningWRO_Chorągiewki fot. Alicja SikoraKowalska.jpg

grafika | 1,17 MB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_ prelegentka Jagoda Łagiewska fot. Evella_Kleid.jpg

grafika | 444 KB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_Jagoda Łagiewska i Pan Jerzy.jpeg

grafika | 79,7 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Premiera w Capitolu: Konrad Imiela o Chaosie

temu

Reżyseruje spektakle, gra i śpiewa na scenie, pisze piosenki i scenariusze, a od 2006 roku jest Dyrektorem Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. W piątek 21 września o godz. 8.30 Konrad Imiela wystąpi w nowej dla siebie roli. Nie będzie to jednak następny spektakl w repertuarze teatru, a kolejne z globalnych spotkań CreativeMornings podczas którego aktor i reżyser zmierzy się z tematem Chaosu.
Wrocławianie zjedzą po raz pierwszy śniadanie na plaży

temu

Aromat świeżo palonej kawy na plaży nad Odrą w piątkowy poranek? W ten właśnie sposób CreativeMornings obudzi wrocławian 15 czerwca w ZaZoo Beach Bar. Gościem kolejnego kreatywnego spotkania będzie Łukasz Mrowiński, jeden z założycieli Etno Café, który opowie o rzemiośle parzenia kawy.
CreativeMornings chce się pochwalić Wrocławiem w Nowym Jorku

temu

Co najmniej pół tysiąca osób z sześciu kontynentów chce przyjechać 28-31 sierpnia 2018 roku na Summit Camp w Nowym Jorku. Czy do tego grona dołączą wrocławianie jako jedyny zespół z Polski? Po prawie półtora roku zaangażowania w inicjatywę CreativeMornings i 17 kreatywnych spotkaniach z udziałem ponad 1500 uczestników, organizatorzy walczą o swoje marzenie i zbierają środki na wyjazd do Stanów Zjednoczonych.
Marian Misiak o sile środowiskowej integracji

temu

O mieście i kulturze opowiada za pomocą liter. Marian Misiak zaprojektował nowy symbol Muzeum Narodowego we Wrocławiu i przyczynił się do reaktywacji Wystawy Wrocławskiej Grafiki Użytkowej po 50 latach przerwy. Projektant, typograf i publicysta spotka się z uczestnikami CreativeMorningsWRO w piątek 18 maja o godz. 8:30 w nowej klubokawiarni Recepcja przy ul. Ruskiej 46A.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.