Wrocławscy seniorzy żyją pełną piersią i nie boją się wirtualnego świata

Wrocławscy seniorzy żyją pełną piersią i nie boją się wirtualnego świata

Opublikowany

Po raz pierwszy mogli zanurzyć się w morskie głębiny, przenieść się na afrykańską sawannę i pędzić z zawrotną prędkością kolejką górską. W środę 29 listopada kilkudziesięciu seniorów zdecydowało się założyć okulary VR, aby skorzystać z wrażeń, które dostarcza wirtualna rzeczywistość.  W siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy ulicy Dawida w podróż do tego niezwykłego świata zabrała ich agencja PowerEvents. To ósma z dziesięciu niecodziennych akcji, jakie przygotowała dla wrocławian w 2017 roku. 

„Nasze pragnienia są przeczuciem zdolności, które w nas drzemią i zapowiedzią tego, czego będziemy w stanie dokonać”. W siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku ten cytat od razu zwraca uwagę. Przypatrując się słuchaczom, Johann Wolfgang Goethe wiedziałby, że jego słowa są aktualne dla osób w każdym wieku.
29 listopada najstarsi wrocławianie mogli wypróbować najnowszych technologii. Entuzjazmu, odwagi i pragnienia przygody mogliby im pozazdrościć nastolatkowie, choć najstarszy aktywny słuchacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku kończy w tym roku 102 lata.
Pokolenia UTW: Życie zaczyna się po 60-tce!
Uniwersytet Trzeciego Wieku pyta o metrykę tylko raz, podczas naboru na studia. Jego progi otwierają się dla osób, które mają minimum 60 lat. Potem słuchaczem można być już do końca życia. Uczelnia działająca w strukturach Uniwersytetu Wrocławskiego nie może narzekać na brak zainteresowania. Co roku na każde miejsce zgłasza się 3-4 chętnych, a społeczność akademicka liczy ponad 750 słuchaczy.
Spotkanie z tzw. Virtual Reality było wyjątkowe nie tylko dla studentów, ale również dla organizatorów wydarzenia PowerEvents. Wrocławska agencja obchodzi jubileusz 10-lecia działalności, który świętuje wspólnie z mieszkańcami od początku 2017 roku. W tym celu postanowiła przygotować 10 niezapomnianych wydarzeń w ramach akcji „10/10”. Każde z nich ma inny motyw przewodni, ale łączy je chęć zapewnienia mieszkańcom niebanalnych rozrywek, których na co dzień raczej nie mają szansy doświadczyć.
PowerEvents umożliwił cheerleaderkom z Wrocławia wyjazd na mecz Marcina Gortata w amerykańskiej lidze koszykówki NBA, zaprosił na fotograficzny spacer InstaMeet mniej znanymi zaułkami miasta, a nawet zaaranżował muzyczny tramwaj, który zapraszał pasażerów do tańca. Dobra i darmowa zabawa nie jest zarezerwowana tylko dla młodszego pokolenia. Co czwarty mieszkaniec Wrocławia ma więcej niż 60 lat, dlatego PowerEvents postanowił skierować ósmą akcję właśnie do starszego grona odbiorców.
Nierealny świat, realne emocje
Zabawa z wirtualną rzeczywistością na Uniwersytecie Trzeciego Wieku udowadnia, że nowe technologie nie muszą przerastać możliwości seniorów. Podczas wydarzenia chętnie przenosili się w inny świat, a potem dzielili wrażeniami w przygotowanej przez PowerEvents strefie relaksu, gdzie mogli odpocząć przy kawie i pysznej szarlotce.

Początkowo byłam jednocześnie przestraszona i zafascynowana. To niesamowity świat, który po założeniu okularów jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Mogłam niemal pogłaskać słonia, spojrzeć oko w oko dinozaurom i podziwiać Wszechświat. Wirtualna rzeczywistość poszerza horyzonty. Będę miała o czym opowiadać dzieciom i wnukom.

opowiadała Renata Babac-Stencel z Koleżeńskiej Komisji Rozjemczej Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Dzisiejsze wydarzenie pozwoliło mi zobaczyć coś, co dla większości z nas jest poza zasięgiem. Takie miejsca chciałoby się oglądać, a nie tylko o nich czytać. Za tydzień mam 72. urodziny i jest mi trochę wstyd, że nie nadążam za nowinkami technicznymi, ale z drugiej strony bardzo mnie ciekawią.

przyznał Janusz Traczyk, słuchacz UTW

Oswajają technologię, która czeka za rogiem
Różnorodność wymiarów i obrazów podczas akcji 8/10 zrobiła na seniorach ogromne wrażenie. Agencja PowerEvents chciała uchylić starszemu pokoleniu drzwi do świata wirtualnej rzeczywistości. W najbliższych latach może się ona stać nie tylko jednorazową ciekawostką, ale narzędziem o szerokim zastosowaniu. Od atrakcyjnej formy edukacji poprzez wirtualne sklepy i wizualizacje mieszkań po medycynę, gdzie VR pomoże oderwać uwagę pacjentów od bólu albo zdiagnozować kondycję serca.
Czy w świecie, w którym coraz doskonalsze technologie na dobre rozgościły się w naszym codziennym życiu, osoby starsze mogą dotrzymać im kroku?

Wśród naszych podopiecznych widzę dwie grupy. Pierwsza to osoby w wieku 60+, które są słuchaczami od niedawna, oswoiły się już najczęściej z technologiami, miały z nimi do czynienia np. w pracy. Zdecydowanie różnią się od seniorów, którzy ukończyli 80 lat. Dla tej drugiej grupy ,,nieznane” budzi większe obawy i opory.

tłumaczy dr Bogna Bartosz, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Gdy byliśmy młodzi, podstawowym uczuciem był refleks, po 60. roku życia - refleksja. Nie musi ona jednak podpowiadać, że nie da się czegoś opanować. Przeciwnie, doświadczenie zachęca do nauki, rozwoju i wejścia do wirtualnego świata. Dlatego bardzo ucieszyłem się z propozycji wizyty PowerEvents na naszym Uniwersytecie.

uzupełnia Jerzy Sosnowski, Przewodniczący Samorządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Spotkanie było ósmą z dziesięciu akcji agencji w tym roku, co oznacza, że przed Świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy mogą się spodziewać jeszcze dwóch emocjonujących i zaskakujących wydarzeń. Niezależnie od tego, co nas czeka, warto wziąć sobie do serca słowa, które można przeczytać na jednej z tablic Uniwersytetu Trzeciego Wieku: „Wczoraj to już historia, jutro to wciąż tajemnica, a dzisiaj to dar losu...”. Wrocławscy seniorzy wykorzystują czas najlepiej jak potrafią.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

PowerEvents_Wrocławscy seniorzy żyją pełną piersią i nie boją się wirtualnego świata (21).jpg

grafika | 4,46 MB

Pobierz
PowerEvents_Wrocławscy seniorzy żyją pełną piersią i nie boją się wirtualnego świata (19).jpg

grafika | 3,88 MB

Pobierz
PowerEvents_Wrocławscy seniorzy żyją pełną piersią i nie boją się wirtualnego świata (17).jpg

grafika | 4,23 MB

Pobierz
PowerEvents_Wrocławscy seniorzy żyją pełną piersią i nie boją się wirtualnego świata (3).jpg

grafika | 3,7 MB

Pobierz
PowerEvents_Wrocławscy seniorzy żyją pełną piersią i nie boją się wirtualnego świata.docx

docx | 56,7 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Wrocławska firma wesprze 260. dzieci z Afryki

temu

3 tysiące USD w pierwszej transzy – tyle środków na odnowienie kompleksu szkolnego w Zanzibarze przekazała spółka z Wrocławia mieszkańcom osady Mikungunini. To już kolejna inicjatywa Futuro Finance, która wspiera interesy społeczne - nie tylko w Polsce, ale także na Ukrainie czy w Afryce.
Franczyza finansowa – własny biznes z potencjałem

temu

Brak opłaty stałej oraz wpisowej, profesjonalne wsparcie na każdym etapie uruchamiania oraz prowadzenia placówki, a także bogate zaplecze analityczne i marketingowe – to tylko niektóre z atutów prowadzenia franczyzy Futuro Finance. Jeśli myślisz o własnej działalności – skorzystaj z know-how doświadczonego partnera i rozwijaj swój biznes w branży finansowej.
20 milionów złotych na spłatę zadłużenia w US i ZUS dla przedsiębiorców

temu

Prowadzenie firmy to szansa na niezależność, a też duża odpowiedzialność. Niekiedy zwykłe opóźnienia kontrahentów w płatności za faktury powodują powstanie zaległości podatkowych czy też brak funduszy na bieżącą działalność. Czy rzeczywiście oznacza to sytuację bez wyjścia dla przedsiębiorcy?
Gotują i pomagają dzieciom w całej Polsce

temu

Zespół Futuro Finance – wrocławskiej spółki z branży finansowej, po raz kolejny udowadnia, że pomagać można na wiele sposobów. „Kulinarne Poniedziałki” to nowa inicjatywa, której celem jest wsparcie Akcji Pajacyk - programu Polskiej Akcji Humanitarnej. – To dla nas ogromna satysfakcja, że pomoc potrzebującym, stała się także okazją, aby zintegrować zespół - mówią pomysłodawcy akcji.

Nest Bank w ofercie Futuro Finance

Do grona podmiotów współpracujących z Futuro Finance dołączył Nest Bank. – To nie tylko kolejny krok w rozwoju firmy, ale także potwierdzenie, że jesteśmy wiarygodnym partnerem biznesowym – podkreśla Agata Brucko-Stępkowska, założycielka i prezes wrocławskiej firmy specjalizującej się w doradztwie finansowym.