Kreatywny Wrocław od roku poznaje cały świat

Kreatywny Wrocław od roku poznaje cały świat

Opublikowany

Każde miasto na świecie może mieć swoje CreativeMornings. W tym samym miesiącu na jeden globalny temat rozmawiają mieszkańcy 180 miast na 6 kontynentach. W Polsce jedynym miejscem, które organizuje darmowe spotkania dla kreatywnych ludzi jest Wrocław. Przez pierwsze 12 miesięcy nowej inicjatywy ponad 1000 osób mogło poznać bliżej 12 ciekawych gości, którzy zmierzyli się z 12 różnymi tematami.

Jest poranek 27 stycznia. W Barbarze przy ulicy Świdnickiej kilkadziesiąt osób czeka z niecierpliwością na Grzegorza Brala. Reżyser, założyciel Teatru Pieśni Kozła i dyrektor artystyczny Brave Festival był pierwszym gościem CreativeMornings we Wrocławiu, który jako miasto numer 160 dołączył do globalnej społeczności. Potem przez cały 2017 rok, raz w miesiącu, piątkowy poranek z mieszkańcami rozpoczynali wrocławscy muzycy, artyści, przedsiębiorcy i naukowcy.
Jeden uniwersalny temat miesiąca proponują kolejno miasta należące do CreativeMornings, przedstawiając własną interpretację hasła wraz z grafiką. Szkicują w ten sposób ogólne ramy, a wypełnienie ich treścią pozostawiają lokalnym organizatorom, którzy zdecydują, jaki gość namaluje na ten temat najciekawszy obraz.
Gospodarze CreativeMornings we Wrocławiu nie zamierzają zwolnić tempa w 2018 roku. Nie tylko szykują się do świętowania pierwszych urodzin, ale poznali już 12 najbliższych tematów, które na początku każdego miesiąca będą odkrywać przed mieszkańcami. Projekt od samego początku wspierają agencja Brand Voice z grupą Me & My Friends. Od września partnerem inicjatywy zostało również miasto Wrocław. 
Przyjdź na śniadanie z wyjątkowymi gośćmi
Idea spotkań zrodziła się w 2008 roku w Nowym Jorku. Tina Roth Eisenberg zamierzała tworzyć inspirujące wydarzenia, które będą darmowe i dostępne dla wszystkich. Obecnie społeczność CreativeMornings przekroczyła 260 tys. aktywnych użytkowników, a przez miniony rok powiększyła się o 20 kolejnych miast m.in. Lyon, Bazyleę, Panamę i Santo Domingo.
Każde spotkanie rozpoczyna się wspólnym śniadaniem w piątek o godz. 8.30. Gdy uczestnicy zaspokoją już głód jedzenia, kawy i rozmów z innymi ludźmi, mogą wsłuchać się w opowieść ciekawego gościa ze świata kultury, nauki lub biznesu. Przed godziną 10.00 spotkanie dobiega końca, a uczestnicy z pełnymi garściami inspiracji wracają do swoich zajęć i pracy.

Wrocław kipi od kreatywnych osobowości, dlatego nie mamy problemów z wyszukiwaniem mówców. Naszym gościem może zostać każdy, kto ma na tyle interesującą historię, żeby móc zainspirować innych do działania – ruszenia się z kanapy, przemyślenia sobie czegoś czy zawalczenia o swoje marzenia.

Katarzyna Budzyń-Pepłowska, organizator spotkań CreativeMornings we Wrocławiu

W krótkim 20-minutowym wystąpieniu nie sposób jest wyczerpać danego tematu. Dlatego po nim  przychodzi czas na głos od publiczności. Na niełatwe pytania na temat śmierci odpowiadał medyk sądowy Jerzy Kawecki. O łączeniu życiowych ról z muzyczną sceną mówił raper L.U.C. Goście opowiadali także o tym, jak przypadek i jeden e-mail może zmienić nasze życie (przedsiębiorca Edward Mężyk), gdzie w naszej codzienności kryją się absurdy (grafik Tomasz Jakub Sysło) i na czym polegają stereotypy o kobiecości (fotografka Iza Moczarna-Pasiek).
Na stronie CreativeMornings.com można zobaczyć prezentację z dowolnego spotkania, wybierając miasto, temat lub mówcę. Dzięki temu każdy gość z Wrocławia może dotrzeć do setek tysięcy odbiorców na całym świecie, a nie tylko grona osób, które przyszły na spotkanie.
Zobacz znane miejsca z nieznanej strony
Spotkanie CreativeMornings zawsze odbywają się w centrum miasta, aby po ich zakończeniu uczestnicy mogli szybko wrócić do pracy i swoich zajęć. Wybór lokalizacji często oddaje klimat wystąpienia, a nawet porę roku.
W sierpniu Piotr Soroka i Karolina Wycisk uwolnili taniec w plenerowej przestrzeni Placu Społecznego. W Renomie o architekturze opowiadał autor jej przebudowy Zbigniew Maćków. Wokalistka Patrycja Obara była gościem spotkania w Vertigo Jazz Club & Restaurant, twórca wirtualnych targów pracy Szymon Bazan dzielił się pionierskim pomysłem w wieżowcu Sky Tower, zaś Joanna Gniady pokazała swoje ilustracje w enklawie artystów – klubie Surowiec.
Stań się częścią kreatywnej społeczności
CreativeMorningsWRO pozwala poznać i łączyć takie osoby. Jedno spotkanie studentki Jagody Łagiewskiej z 85-letnim Jerzym Wołoszynowiczem zaowocowało zaangażowaniem dziesiątek wolontariuszy, którzy przez kilka miesięcy razem z artystą odnawiali rysunki zwierząt na ogrodzeniu wrocławskiego ZOO. Pomocną dłoń wyciągnęło również wielu partnerów i sponsorów, także spoza Wrocławia. Zespół CreativeMornings zaprosił na spotkanie z Jagodą, a dzień później na uroczyste otwarcie muralu. W ten sposób o niecodziennej historii Pana Jerzego mogli usłyszeć ludzie na całym świecie. Aby podziwiać 350-metrowy mural nie muszą przyjeżdżać do Wrocławia – wszystkie kilkaset zwierząt mogą zobaczyć na stronie muralzoowroclaw.pl, która powstała kilka dni po odsłonięciu dzieła.
Osoby, które przychodzą raz w miesiącu na spotkania CreativeMorningsWRO, również nie są anonimowymi przechodniami. Społeczność liczy już ponad 400 zaangażowanych uczestników, wielu zna się z imienia i nazwiska. Na tablicy ogłoszeń wiadomość zostawiają osoby, które szukają lub oferują pomoc, umiejętności lub towarzystwo. ,,Jestem grafikiem”, ,,Pomogę przy produkcjach wideo”, ,,Robię super zdjęcia”, a poniżej mail lub numer telefonu.
Wolontariuszy chętnie przyjmie również zespół organizatorów. Jeżeli uwielbiasz tworzyć fotoreportaże, dobrze czujesz się z kamerą, podejmiesz się tłumaczenia prezentacji lub po prostu masz odrobinę czasu i chęci, możesz znaleźć swoje miejsce w drużynie CreativeMorningsWRO. 
Za pomoc w przygotowaniu śniadań w 2017 roku dziękujemy:
Sponsorzy globalni:
Patroni medialni CreativeMorningsWRO:
Wszystkie spotkania CreativeMorningsWRO w 2017 roku:
Styczeń – globalne hasło Mystery, gość specjalny: Grzegorz Bral – reżyser teatralny i współzałożyciel Teatru Pieśń Kozła. Miejsce spotkania: Barbara infopunkt/kawiarnia/kultura.
Luty – globalne hasło Moments, gość specjalny: Patrycja Obara – wokalistka, właścicielka Wrocławskiej Szkoły Śpiewu; menedżerka Cloud Theater. Miejsce spotkania: Vertigo Jazz Club & Restaurant.
Marzec – globalne hasło Taboo, gość specjalny: Iza Moczarna-Pasiek – artystka, fotografka  i feministka. Miejsce spotkania: BWA Studio.
Kwiecień – globalne hasło Beyond, gość specjalny: Zbigniew Maćków – wrocławski architekt. Miejsce spotkania: Renoma.
Maj – globalne hasło Serendipity, gość specjalny: Edward Mężyk – ekspert Big Data
i wrocławski przedsiębiorca jest współzałożycielem spółki Datarino. Miejsce spotkania: TIFF Center.
Czerwiec – globalne hasło Survival, gość specjalny: Łukasz L.U.C Rostkowski – wokalista, muzyk, raper i społecznik. Założyciel znanej formacji Kanał Audytywny grającej muzykę  
z pogranicza hip-hopu, trip-hopu i jazzu. Miejsce spotkania: Bułka z Masłem.
Lipiec – globalne hasło Equality, gość specjalny: Tomasz Jakub Sysło – artysta, grafik    
i performer. Miejsce spotkania: OVO Wrocław.
Sierpień – globalne hasło Genius, gość specjalny: Piotr Soroka – choreograf oraz Karolina Wycisk – krytyk teatralna. Miejsce spotkania: Plac Społeczny Przestrzeń Kreatywna
Wrzesień – globalne hasło Compassion, gość specjalny: Jagoda Łagiewska – odpowiedzialna za rewitalizację muralu przy wrocławskim ZOO. http://muralzoowroclaw.pl/. Miejsce spotkania: Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Październik – globalne hasło Pionieer, gość specjalny: Szymon Bazan pomysłodawca
 i założyciel start-upu VirtualEXPO. Miejsce spotkania: Sky Tower.
Listopad – globalne hasło Death, gość specjalny: Jerzy Kawecki – medyk sądowy. Miejsce spotkania: Hala Stulecia – Wrocławskie Centrum Kongresowe.
Grudzień – globalne hasło Context, gość specjalny: Joanna Gniady – ilustratorka tworzy dla międzynarodowych magazynów, wydawnictw i instytucji kulturalnych. Miejsce spotkania: Surowiec.
CreativeMorningsWRO_BwaStudio_IzaMoczarnaPasiek_fot.photon.flux.jpg
CreativeMorningsWRO_BułkazMasłem_L.U.C_fot.GrzegorzStadnik.jpg
CreativeMorningsWRO_EmpikRenoma_ZbigniewMaćków_goscie_fot.AlicjaSikora.she.takes.jpg
CreativeMorningsWRO_MuzeumArchitektury_JagodaŁagiewska_KatarzynaBudzyń_fot.MagdaIrek.jpg
CreativeMorningsWRO_PlacSpołeczny_goście_fot.GrzegorzStadnik.jpg
CreativeMorningsWRO_HalaStulecia_CentrumKongresowe_JerzyKawecki_MarekKrajewski_fot.HubertSosnowski.JPG.JPG
CreativeMorningsWRO_BułkazMasłem_goście_fot.AlicjaSikora.she.takes.jpg
CreativeMorningsWRO_OvoWroclaw_ZdrowaBlaszka_fot.AlicjaSikora.she.takes..jpg
CreativeMorningsWRO_PlacSpołeczny_lodykrasnolód_fot.GrzegorzStadnik.jpg
CreativeMorningsWRO_TiffCenter_EdwardMężyk_fot.AlicjaSikora.she.takes.jpg
CreativeMorningsWRO_Vertigo_PatrycjaObara_fot.MarekMaziarz-kopia.jpg

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

CreativeMorningsWRO_TiffCenter_EdwardMężyk_fot.AlicjaSikora.she.takes.jpg

grafika | 1,88 MB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_HalaStulecia_CentrumKongresowe_JerzyKawecki_MarekKrajewski_fot.HubertSosnowski.JPG.JPG

grafika | 2,34 MB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_OvoWroclaw_ZdrowaBlaszka_fot.AlicjaSikora.she.takes..jpg

grafika | 1,45 MB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_PlacSpołeczny_lodykrasnolód_fot.GrzegorzStadnik.jpg

grafika | 538 KB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_PlacSpołeczny_goście_fot.GrzegorzStadnik.jpg

grafika | 740 KB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_BułkazMasłem_goście_fot.AlicjaSikora.she.takes.jpg

grafika | 2,74 MB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_EmpikRenoma_ZbigniewMaćków_goscie_fot.AlicjaSikora.she.takes.jpg

grafika | 1,54 MB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_MuzeumArchitektury_JagodaŁagiewska_KatarzynaBudzyń_fot.MagdaIrek.jpg

grafika | 1,33 MB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_BułkazMasłem_L.U.C_fot.GrzegorzStadnik.jpg

grafika | 869 KB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_BwaStudio_IzaMoczarnaPasiek_fot.photon.flux.jpg

grafika | 432 KB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_Kreatywny Wrocław od roku poznaje cały świat.doc

doc | 66 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Premiera w Capitolu: Konrad Imiela o Chaosie

temu

Reżyseruje spektakle, gra i śpiewa na scenie, pisze piosenki i scenariusze, a od 2006 roku jest Dyrektorem Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. W piątek 21 września o godz. 8.30 Konrad Imiela wystąpi w nowej dla siebie roli. Nie będzie to jednak następny spektakl w repertuarze teatru, a kolejne z globalnych spotkań CreativeMornings podczas którego aktor i reżyser zmierzy się z tematem Chaosu.
Wrocławianie zjedzą po raz pierwszy śniadanie na plaży

temu

Aromat świeżo palonej kawy na plaży nad Odrą w piątkowy poranek? W ten właśnie sposób CreativeMornings obudzi wrocławian 15 czerwca w ZaZoo Beach Bar. Gościem kolejnego kreatywnego spotkania będzie Łukasz Mrowiński, jeden z założycieli Etno Café, który opowie o rzemiośle parzenia kawy.
CreativeMornings chce się pochwalić Wrocławiem w Nowym Jorku

temu

Co najmniej pół tysiąca osób z sześciu kontynentów chce przyjechać 28-31 sierpnia 2018 roku na Summit Camp w Nowym Jorku. Czy do tego grona dołączą wrocławianie jako jedyny zespół z Polski? Po prawie półtora roku zaangażowania w inicjatywę CreativeMornings i 17 kreatywnych spotkaniach z udziałem ponad 1500 uczestników, organizatorzy walczą o swoje marzenie i zbierają środki na wyjazd do Stanów Zjednoczonych.
Marian Misiak o sile środowiskowej integracji

temu

O mieście i kulturze opowiada za pomocą liter. Marian Misiak zaprojektował nowy symbol Muzeum Narodowego we Wrocławiu i przyczynił się do reaktywacji Wystawy Wrocławskiej Grafiki Użytkowej po 50 latach przerwy. Projektant, typograf i publicysta spotka się z uczestnikami CreativeMorningsWRO w piątek 18 maja o godz. 8:30 w nowej klubokawiarni Recepcja przy ul. Ruskiej 46A.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.