Z Los Angeles na CreativeMornings we Wrocławiu. Mikołaj Stroiński wystąpi w Narodowym Forum Muzyki
Z Los Angeles na CreativeMornings we Wrocławiu. Mikołaj Stroiński wystąpi w Narodowym Forum Muzyki

Z Los Angeles na CreativeMornings we Wrocławiu. Mikołaj Stroiński wystąpi w Narodowym Forum Muzyki

Urodził się w Nairobi, komponuje w Los Angeles, a 20 kwietnia będzie gościem CreativeMornings we Wrocławiu. Utwory Mikołaja Stroińskiego można usłyszeć w filmach, serialach, grach i programach telewizyjnych. Kompozytor znany ze stworzenia soundtracka do gry ,,Wiedźmin 3”, w Narodowym Forum Muzyki opowie o kolejnym globalnym temacie spotkań - Game.

Prywatnie Mikołaj Stroiński miał okazję mieszkać na kilku kontynentach. Podczas studiów w Polsce zachwycił się dźwiękami fortepianu i twórczością Oscara Petersona, jednego z najwybitniejszych pianistów jazzowych w historii. Zawodowo wymarzył sobie jednak zupełnie inną drogę. Zamiast jeździć po całym świecie z koncertami i wydawać kolejne płyty, zaczął komponować utwory na potrzeby filmów, polskich i zagranicznych seriali oraz gier. Muzyka to dla niego nie tylko tło historii, ale także rodzaj dopowiedzenia.

Muzyka pomaga w wyrażaniu emocji, których nie da się przekazać za pomocą obrazu czy dialogów. Dzięki temu obraz i zawarta w nim treść stają się wielowymiarowe, a muzyka może porwać odbiorcę w ciekawą i pełną emocji podróż.

pisze Mikołaj Stroiński na swojej stronie internetowej

Podczas spotkania CreativeMorningsWRO kompozytor zinterpretuje temat Game przez pryzmat własnych doświadczeń. Mikołaj Stroiński stworzył oprawę muzyczną do kilkunastu gier. Przez prawie dwa lata pracował nad soundtrackiem ostatniej części trylogii ,,Wiedźmina”, w której zawodnicy wcielają się w tytułową postać Geralta z Rivii ze słynnej sagi Andrzeja Sapkowskiego. Mikołaj Stroiński porównuje swoją pracę do roli architekta:

Gdy fabuła otwiera przed graczami nowe drzwi, jako kompozytor mogę zdecydować, jakie emocje chcę w nich wywołać, na przykład radość, niepewność czy smutek. To tak, jakbym odpowiadał za wystrój pomieszczenia, w którym siedzimy. Odczucia, obraz i muzyka muszą tworzyć w każdym momencie jedną całość.

opowiada Mikołaj Stroiński.

20 kwietnia kompozytora i jego utworów będzie można posłuchać w wyjątkowym miejscu dla artystów. Po raz pierwszy uczestnicy spotkania CreativeMorningsWRO będą gośćmi Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych instytucji kultury w kraju, a także nowoczesny, wielofunkcyjny kompleks sal koncertowych, które słyną z doskonałej, światowej klasy akustyki. NFM w szybkim czasie stało się kulturalnym sercem miasta – przy instytucji działa wiele zespołów artystycznych, organizowane są także liczne festiwale prezentujące zarówno muzykę klasyczną, jak i jazzową czy elektroniczną.
Mikołaj Stroiński
Polski kompozytor, który na co dzień mieszka w Los Angeles. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Berklee College of Music w Bostonie. Jego utwory ilustrowały słynne filmy, seriale i gry video. Muzyk współpracował również z największymi stacjami telewizyjnymi m.in. HBO, Discovery Channel, History Channel i FOX.
Najbardziej znanym tytułem w dorobku Mikołaja Stroińskiego jest trzecia odsłona gry ,,Wiedźmin 3” (Dziki Gon oraz Krew i Wino), którą pokochały miliony fanów na całym świecie. Utwory kompozytora podbiły serca także fanów innych gier, czego dowodem była nominacja ścieżki dźwiękowej „The Vanishing of Ethan Carter” do nagrody Game Developers Choice Awards w 2015 roku. Jego muzykę usłyszymy również w licznych filmach i serialach (,,Bez Tajemnic”, ,,Paradoks” i ,,Zbrodnia”), przy których współpracował m.in. z reżyserami Agnieszką Holland, Wojciechem Smarzowskim i Borysem Lankoszem.
Agenda na 20 kwietnia 2018 r. (piątek):
08:30 – 9:00 – rejestracja i śniadanie
09:00 – 9:10 – rozpoczęcie, powitanie
09:10 – 09:30 – wystąpienie Mikołaja Stroińskiego
09:30 – 10:00 – pytania od publiczności i zakończenie (można wracać do pracy) :)
Miejsce: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, plac Wolności 1, 50-071 Wrocław
Zapisy internetowe ruszają w poniedziałek 16 kwietnia o godz. 11:00 pod adresem: https://creativemornings.com/talks/game-329
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/613300509021537/
Więcej informacji na temat CreativeMornings Wrocław można znaleźć na:
https://creativemornings.com/cities/wro
https://www.facebook.com/cmwro
https://www.instagram.com/CM_WRO/
Patronami wydarzenia są: Brand Voice i Grupa Me & My Friends, miasto Wrocław, Narodowe Forum Muzyki, Kampus TV, Dobry Materiał, Etno Café, Mijo Mate, Ziarnoo. Domowa Piekarnia, RAGU Pracownia Makaronów, Bolter Cafe, Zdrowa Blaszka oraz Akademickie Radio LUZ, Gazeta Wyborcza - Wrocław, TVP Kultura, TuWroclaw.com, Miasto Wrocław - Wroclaw.pl, Wroclife.pl.
Sponsorzy globalni: Adobe, MailChimp, Wordpress.com.

Załączniki

Pobierz wszystkie

CreativeMorningsWRO_MikolajStroinski_zrodlo_mikolaistroinski.com_prowly.jpg

grafika | 595 KB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_grafikakwiecien_game.png

grafika | 478 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Premiera w Capitolu: Konrad Imiela o Chaosie

Reżyseruje spektakle, gra i śpiewa na scenie, pisze piosenki i scenariusze, a od 2006 roku jest Dyrektorem Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. W piątek 21 września o godz. 8.30 Konrad Imiela wystąpi w nowej dla siebie roli. Nie będzie to jednak następny spektakl w repertuarze teatru, a kolejne z globalnych spotkań CreativeMornings podczas którego aktor i reżyser zmierzy się z tematem Chaosu.
Wrocławianie zjedzą po raz pierwszy śniadanie na plaży

Aromat świeżo palonej kawy na plaży nad Odrą w piątkowy poranek? W ten właśnie sposób CreativeMornings obudzi wrocławian 15 czerwca w ZaZoo Beach Bar. Gościem kolejnego kreatywnego spotkania będzie Łukasz Mrowiński, jeden z założycieli Etno Café, który opowie o rzemiośle parzenia kawy.
CreativeMornings chce się pochwalić Wrocławiem w Nowym Jorku

Co najmniej pół tysiąca osób z sześciu kontynentów chce przyjechać 28-31 sierpnia 2018 roku na Summit Camp w Nowym Jorku. Czy do tego grona dołączą wrocławianie jako jedyny zespół z Polski? Po prawie półtora roku zaangażowania w inicjatywę CreativeMornings i 17 kreatywnych spotkaniach z udziałem ponad 1500 uczestników, organizatorzy walczą o swoje marzenie i zbierają środki na wyjazd do Stanów Zjednoczonych.
Marian Misiak o sile środowiskowej integracji

O mieście i kulturze opowiada za pomocą liter. Marian Misiak zaprojektował nowy symbol Muzeum Narodowego we Wrocławiu i przyczynił się do reaktywacji Wystawy Wrocławskiej Grafiki Użytkowej po 50 latach przerwy. Projektant, typograf i publicysta spotka się z uczestnikami CreativeMorningsWRO w piątek 18 maja o godz. 8:30 w nowej klubokawiarni Recepcja przy ul. Ruskiej 46A.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.