Z Los Angeles na CreativeMornings we Wrocławiu. Mikołaj Stroiński wystąpi w Narodowym Forum Muzyki

Z Los Angeles na CreativeMornings we Wrocławiu. Mikołaj Stroiński wystąpi w Narodowym Forum Muzyki

Opublikowany

Urodził się w Nairobi, komponuje w Los Angeles, a 20 kwietnia będzie gościem CreativeMornings we Wrocławiu. Utwory Mikołaja Stroińskiego można usłyszeć w filmach, serialach, grach i programach telewizyjnych. Kompozytor znany ze stworzenia soundtracka do gry ,,Wiedźmin 3”, w Narodowym Forum Muzyki opowie o kolejnym globalnym temacie spotkań - Game.

Prywatnie Mikołaj Stroiński miał okazję mieszkać na kilku kontynentach. Podczas studiów w Polsce zachwycił się dźwiękami fortepianu i twórczością Oscara Petersona, jednego z najwybitniejszych pianistów jazzowych w historii. Zawodowo wymarzył sobie jednak zupełnie inną drogę. Zamiast jeździć po całym świecie z koncertami i wydawać kolejne płyty, zaczął komponować utwory na potrzeby filmów, polskich i zagranicznych seriali oraz gier. Muzyka to dla niego nie tylko tło historii, ale także rodzaj dopowiedzenia.

Muzyka pomaga w wyrażaniu emocji, których nie da się przekazać za pomocą obrazu czy dialogów. Dzięki temu obraz i zawarta w nim treść stają się wielowymiarowe, a muzyka może porwać odbiorcę w ciekawą i pełną emocji podróż.

pisze Mikołaj Stroiński na swojej stronie internetowej

Podczas spotkania CreativeMorningsWRO kompozytor zinterpretuje temat Game przez pryzmat własnych doświadczeń. Mikołaj Stroiński stworzył oprawę muzyczną do kilkunastu gier. Przez prawie dwa lata pracował nad soundtrackiem ostatniej części trylogii ,,Wiedźmina”, w której zawodnicy wcielają się w tytułową postać Geralta z Rivii ze słynnej sagi Andrzeja Sapkowskiego. Mikołaj Stroiński porównuje swoją pracę do roli architekta:

Gdy fabuła otwiera przed graczami nowe drzwi, jako kompozytor mogę zdecydować, jakie emocje chcę w nich wywołać, na przykład radość, niepewność czy smutek. To tak, jakbym odpowiadał za wystrój pomieszczenia, w którym siedzimy. Odczucia, obraz i muzyka muszą tworzyć w każdym momencie jedną całość.

opowiada Mikołaj Stroiński.

20 kwietnia kompozytora i jego utworów będzie można posłuchać w wyjątkowym miejscu dla artystów. Po raz pierwszy uczestnicy spotkania CreativeMorningsWRO będą gośćmi Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych instytucji kultury w kraju, a także nowoczesny, wielofunkcyjny kompleks sal koncertowych, które słyną z doskonałej, światowej klasy akustyki. NFM w szybkim czasie stało się kulturalnym sercem miasta – przy instytucji działa wiele zespołów artystycznych, organizowane są także liczne festiwale prezentujące zarówno muzykę klasyczną, jak i jazzową czy elektroniczną.
Mikołaj Stroiński
Polski kompozytor, który na co dzień mieszka w Los Angeles. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Berklee College of Music w Bostonie. Jego utwory ilustrowały słynne filmy, seriale i gry video. Muzyk współpracował również z największymi stacjami telewizyjnymi m.in. HBO, Discovery Channel, History Channel i FOX.
Najbardziej znanym tytułem w dorobku Mikołaja Stroińskiego jest trzecia odsłona gry ,,Wiedźmin 3” (Dziki Gon oraz Krew i Wino), którą pokochały miliony fanów na całym świecie. Utwory kompozytora podbiły serca także fanów innych gier, czego dowodem była nominacja ścieżki dźwiękowej „The Vanishing of Ethan Carter” do nagrody Game Developers Choice Awards w 2015 roku. Jego muzykę usłyszymy również w licznych filmach i serialach (,,Bez Tajemnic”, ,,Paradoks” i ,,Zbrodnia”), przy których współpracował m.in. z reżyserami Agnieszką Holland, Wojciechem Smarzowskim i Borysem Lankoszem.
Agenda na 20 kwietnia 2018 r. (piątek):
08:30 – 9:00 – rejestracja i śniadanie
09:00 – 9:10 – rozpoczęcie, powitanie
09:10 – 09:30 – wystąpienie Mikołaja Stroińskiego
09:30 – 10:00 – pytania od publiczności i zakończenie (można wracać do pracy) :)
Miejsce: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, plac Wolności 1, 50-071 Wrocław
Zapisy internetowe ruszają w poniedziałek 16 kwietnia o godz. 11:00 pod adresem: https://creativemornings.com/talks/game-329
Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.
Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/613300509021537/
Więcej informacji na temat CreativeMornings Wrocław można znaleźć na:
Patronami wydarzenia są: Brand Voice i Grupa Me & My Friends, miasto Wrocław, Narodowe Forum Muzyki, Kampus TV, Dobry Materiał, Etno Café, Mijo Mate, Ziarnoo. Domowa Piekarnia, RAGU Pracownia Makaronów, Bolter Cafe, Zdrowa Blaszka oraz Akademickie Radio LUZ, Gazeta Wyborcza - Wrocław, TVP Kultura, TuWroclaw.com, Miasto Wrocław - Wroclaw.pl, Wroclife.pl.
Sponsorzy globalni: Adobe, MailChimp, Wordpress.com.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

CreativeMorningsWRO_MikolajStroinski_zrodlo_mikolaistroinski.com_prowly.jpg

grafika | 595 KB

Pobierz
CreativeMorningsWRO_grafikakwiecien_game.png

grafika | 478 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Marian Misiak o sile środowiskowej integracji

temu

O mieście i kulturze opowiada za pomocą liter. Marian Misiak zaprojektował nowy symbol Muzeum Narodowego we Wrocławiu i przyczynił się do reaktywacji Wystawy Wrocławskiej Grafiki Użytkowej po 50 latach przerwy. Projektant, typograf i publicysta spotka się z uczestnikami CreativeMorningsWRO w piątek 18 maja o godz. 8:30 w nowej klubokawiarni Recepcja przy ul. Ruskiej 46A.
Linda Parys o odwadze, która nie lubi komfortu

temu

Linda Parys ubiera ludzi i ich historie. Do tej pory znana we Wrocławiu przede wszystkim jako założycielka i właścicielka Fu-Ku, unika zaszufladkowania i wciąż stawia sobie nowe wyzwania. Jakie? O odwadze i nieustannym wychodzeniu ze strefy komfortu opowie podczas spotkania CreativeMorningsWRO, które rozpocznie się 23 marca o godz. 8:30 w galerii BWA Studio przy ul. Ruskiej 46a we Wrocławiu.
Ciekawość to pierwszy stopień do… O pilatesie i nie tylko na CreativeMorningsWRO

temu

Nie rozstajemy się z nim ani na chwilę, mimo to wciąż ludzkie ciało pozostaje dla nas tajemnicze i niezbadane. Lutowym tematem CreativeMorningsWRO będzie ciekawość, a na pytania uczestników odpowie Gosia Szymczyk, fizjoterapeutka i instruktorka pilatesu, która współpracuje ze sportowcami, aktorami i tancerzami. Bezpłatne spotkanie odbędzie się 23 lutego w siedzibie SYSTEMA przy ul. Ruskiej 51, a dla chętnych rozpocznie się nietypowo o 7:45 od wspólnego treningu.
Marta Olejnik pierwszym gościem CreativeMornings w 2018 roku

temu

Każdy rozwój oznacza zmianę, a każda zmiana – ryzyko. Co zrobić, aby niepokój nie paraliżował nas, ale motywował do działania? Globalny temat Anxiety zinterpretuje Marta Olejnik, studentka zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym, blogerka i pasjonatka social media. Dla organizatorów CreativeMornings we Wrocławiu to pierwsze spotkanie w drugim roku działalności. Wydarzenie odbędzie się w kawiarni LOT KURY w piątek 19 stycznia, a zapisy ruszyły w poniedziałek o godz. 11.00.

Lider advergamingu w Polsce wchodzi na NewConnect

The Dust – studio deweloperskie, dostarczające rozwiązań w obszarze advergamingu oraz producent gier mobilnych, już w najbliższy poniedziałek, 16 kwietnia zadebiutuje na NewConnect. Wrocławska spółka gamingowa wyróżnia się nie tylko strukturą przychodów, ale również dużą dynamiką wzrostu wyników finansowych w ujęciu rocznym.